Translate Close
School Logo

Kingshurst Primary School

Governors

Welcome to Kingshurst Primary School Governors Page

We are pleased to represent Kingshurst Primary School and all its pupils and families.

 

The Governing Body meets every half-term during the school year and has two sub-committees to focus on particular areas, which also meet half-termly. These are:

 

  • Finance and Resources
  • Scrutiny

 

We have 12 members of the Governing Body, which is made up of:

 

  • 1 Local Education Authority Governor – appointed by Solihull MBC
  • 2 Staff Governors – elected by the school staff
  • 2 Parent Governors – elected by parents
  • 6 Co-opted Governors – appointed by the governing body for skills required to contribute to the effective governance and success of the school.
  • The Headteacher

 

If you need to contact our Governors please see below:

The Clerk to the Governing Body is John Bousfield, who can be contacted on 0121 788 6510 or s34jbousfield@kingshurst.solihull.sch.uk

 

If you wish to write to our Chair of Governors, please address any correspondence to:

Mr. David Cole
C/O Kingshurst Primary School
School Close

Kingshurst
Birmingham B37 6BN

Financial Information

There are no school employees receiving a salary of £100k or more per annum.

 

Click below to view the Kingshurst Primary School financial benchmarking information

https://schools-financial-benchmarking.service.gov.uk/school/detail?urn=135139

 

 

KINGSHURST PRIMARY SCHOOL

Governing Body

Meeting Dates & Committee Membership

2021-22

 

Governing Body

Dates – Tuesdays 18.00

19th October

19th July (Final outcomes/data)

22nd March

 

 

Finance & Resources Committee

Members

Dates – Tuesdays 18.30

Rob Fletcher

5th October

Trish Foster

7th December

Jean Johnson

15th February

Rosie Osborne

5th April

David Threlkeld

3rd May

Mthulisi Zulu

5th July

Kelly Hunter

 

Chair of the Governing Body

 

Vice-Chair of the Governing Body

 

 

Scrutiny Committee

Members

Dates – Tuesdays 17.00

Aftab Ahmed

5th October

Kerie Drinkwater

7th December (Outcomes/data)

Rob Fletcher

15th February

Amy Feeney

5th April (Outcomes/data)

Vacancy (Parent Governor)

3rd May

Kelly Hunter

5th July

Chair of the Governing Body

 

Vice-Chair of Governing Body

 

Click below for full dates and membership

Governors at Kingshurst Primary as September 2021

Governor Type

Position

Title

Forename

Surname

Date Appointed

Date Reappointed

Date Expiry

Pecuniary

Interests

Headteacher

Head

Miss

Kelly

Hunter

   

None

Co-Opted

Chair

Mr

David

Cole

02/07/2014

11/12/2018

10/11/2022

None

Co-Opted

 

Mr

Aftab

Ahmed

15/05/2018

 

14/05/2022

None

Co-Opted

 

Mrs

Kerie

Drinkwater

09/03/2017

08/03/2021

07/03/2025

None

Co-Opted

 

Mrs

Trish

Foster

01/12/2007

11/12/2018

10/12/2022

None

Co-Opted

 

Mr

Rob

Fletcher

26/01/2021

 

25/01/2025

None

Co-Opted

 

Mrs

Jean

Johnson

22/06/2006

11/02/2020

10/02/2024

None

Co-Opted

 

Ms

Amy

Feeney

13/07/2021

 

12/07/2025

School Improvement Lead for Unity TSA

 

LA

 

Mr

David

Threlkeld

22/06/2006

15/10/2019

14/10/2023

None

Parent

 

Mr

Mthulisi

Zulu

13/07/2021

 

12/07/2025

None

Parent

 

 

 

Vacancy

 

 

 

 

Staff

 

Miss

Rosie

Osborne

05/11/2018

 

04/11/2022

None

Clerk

 

Mr

John

Bousfield

 

 

 

 

Governor committee membership and attendance for academic year: September 20 – August 21

Full Governing Body

Name

Attendance (4 meetings held virtually)

Mr Aftab Ahmed

3 / 4

Miss Kedisha Boland (Resigned 18th February 2021)

0 / 2

Mrs Claire Carberry (Resigned 24th November 2020)

0 / 1

Mr David Cole (Chair of Governors)

4 / 4

Mrs Kerie Drinkwater

4 / 4

Ms Amy Feeney (Appointed 13th July 2021)

1 / 1

Mr Rob Fletcher (Appointed 26th January 2021)

2 / 2

Mrs Trish Foster

0 / 4

Miss Kelly Hunter (Headteacher)

4 / 4

Ms Stavroula Ioakeim (Resigned 8th July 2021)

1 / 1

Mrs Jean Johnson

3 / 4

Miss Rosie Osborne

4 / 4

Mr David Threlkeld

4 / 4

Mr Mthulisi Zulu (Appointed 13th July 2021)

1 / 1

 

Scrutiny Committee

Name

Attendance ( 5 meetings held virtually)

Mr Aftab Ahmed (Chair of Scrutiny)

4 / 5

Miss Kedisha Boland (Resigned 18th February 2021)

1 / 2

Mr David Cole (Chair of Governors)

5 / 5

Mrs Kerie Drinkwater

4 / 5

Mr Rob Fletcher (Appointed 26th January 2021)

3 / 4

Miss Kelly Hunter (Headteacher)

5 / 5

Ms Stavroula Ioakeim (Resigned 8th July 2021)

3 / 4

 

Finance and Resources

Name

Attendance ( 6 meetings held virtually)

Mr David Cole (Chair of Governors/Finance and Resources)

6 / 6

Mr Rob Fletcher (Appointed 26th January 2021)

3 / 4

Mrs Trish Foster

0 / 6

Miss Kelly Hunter (Headteacher)

6 / 6

Mrs Jean Johnson

5 / 6

Miss Rosie Osborne

5 / 6

Mr David Threlkeld

5 / 6

 

'Creating a calm and positive atmosphere where everyone feels valued and respected'

Staff Login

Website Visits

2 8 6 5 1
School Logo
Top